Praca w nocy a zmiana czasu - Wyobraź sobie taką sytuację, że pracujesz w nocy i właśnie jest to ta no, podczas której przesuwa się wskazówki zegarów. Następuje to właśnie 25 marca,w nocy, z soboty na niedzielę, kiedy to czas zmieni się z zimowego na letni. Jeśli więc przesuniemy wskazówki zegara z godziny 2 na 3, teoretycznie będziemy pracowali o godzinę krócej.

Jak to jest w rzeczywistości? Jeśli pracujemy w godzinach nocnych, czyli od 22.00 do 6.00 rano, to będziemy mieli o godzinę mniej do przepracowania. Czy w takiej sytuacji zabraknie nam jednej godziny do całkowitego przepracowanego czasu w skali roku i czy dostaniemy za to mniejszą wypłatę? Oczywiście, że nie. Coś takiego jak zmiana czasu została także uwzględniona w przepisach dotyczących pracy. Zgodnie z poglądem Głównego Inspektoratu Pracy oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, za tę jak gdyby brakującą godzinę pracownicy otrzymują wynagrodzenie. Czyli pracodawca płaci mu jak za każdą dniówkę, pomimo, ze tej nocy, zamiast 8 godzin przepracował 7 godzin.

W ewidencji czasu pracy wpisuje się rzeczywistą liczbę przepracowanych godzin, dlatego trzeba to dobrze odnotować, wpisując np. 8 + 1 lub najzwyczajniej wpisać 8 godzin.

dalej

zmiana czasu
Wpływ na ludzi

Dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia zmiana czasu jest niekorzystna i potrzebują oni nawet kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków - analogicznie jak przy podróżach między strefami czasowymi, choć w mniejszym zakresie. Przeprowadzana dwa razy w roku operacja zmiany czasu jest kosztowna i skomplikowana (np. koleje, systemy informatyczne).

Czas letni i zimowy

Czas letni "sprawia", że słońce wstaje godzinę później. Jeśli dzień trwa 12 godzin (a jasno jest na godzinę przed i po zachodzie słońca), to przy czasie geograficznym będą to godziny 5 - 19, natomiast w czasie letnim 6 - 20.

dalej

aktualny

czas

aktualny czas

Twoj czas na biznes