Praca

Praca w nocy a zmiana czasu

Praca w nocy a zmiana czasu
Praca w nocy a zmiana czasu – Wyobraź sobie taką sytuację, że pracujesz w nocy i właśnie jest to ta no, podczas której przesuwa się

Praca w nocy a zmiana czasu – Wyobraź sobie taką sytuację, że pracujesz w nocy i właśnie jest to ta no, podczas której przesuwa się wskazówki zegarów.

 

Następuje to właśnie 25 marca,w nocy, z soboty na niedzielę, kiedy to czas zmieni się z zimowego na letni. Jeśli więc przesuniemy wskazówki zegara z godziny 2 na 3, teoretycznie będziemy pracowali o godzinę krócej.

 

Jak to jest w rzeczywistości? Jeśli pracujemy w godzinach nocnych, czyli od 22.00 do 6.00 rano, to będziemy mieli o godzinę mniej do przepracowania. Czy w takiej sytuacji zabraknie nam jednej godziny do całkowitego przepracowanego czasu w skali roku i czy dostaniemy za to mniejszą wypłatę?

Oczywiście, że nie.

Coś takiego jak zmiana czasu została także uwzględniona w przepisach dotyczących pracy. Zgodnie z poglądem Głównego Inspektoratu Pracy oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, za tę jak gdyby brakującą godzinę pracownicy otrzymują wynagrodzenie. Czyli pracodawca płaci mu jak za każdą dniówkę, pomimo, ze tej nocy, zamiast 8 godzin przepracował 7 godzin.

 

W ewidencji czasu pracy wpisuje się rzeczywistą liczbę przepracowanych godzin, dlatego trzeba to dobrze odnotować, wpisując np. 8 + 1 lub najzwyczajniej wpisać 8 godzin.

A to już wiesz?  Maciej Harczuk w zarządzie Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 Comments
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
5
0
Would love your thoughts, please comment.x