BIZNES Praca

Jak stworzyć profesjonalne CV? Porady rekrutera.

Jak stworzyć profesjonalne CV? Porady rekrutera.
Odpowiednie zdjęcie, przemyślany układ informacji, dobrze dobrane fonty. To jedne z elementów, które sprawiają, że dane CV prezentuje się lepiej niż 90% przesłanych przez pozostałych kandydatów dokumentów. Jak zatem sprawić, aby CV wyglądało

Data publikacji: 2019-06-18, 10:00
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak stworzyć profesjonalne CV? Porady rekrutera.
Kategoria: Praca, BIZNES

Odpowiednie zdjęcie, przemyślany układ informacji, dobrze dobrane fonty. To jedne z elementów, które sprawiają, że dane CV prezentuje się lepiej niż 90% przesłanych przez pozostałych kandydatów dokumentów. Jak zatem sprawić, aby CV wyglądało profesjonalnie?

Jak stworzyć profesjonalne CV? Porady rekrutera. Praca, BIZNES - Odpowiednie zdjęcie, przemyślany układ informacji, dobrze dobrane fonty. To jedne z elementów, które sprawiają, że dane CV prezentuje się lepiej niż 90% przesłanych przez pozostałych kandydatów dokumentów. Jak zatem sprawić, aby CV wyglądało profesjonalnie?

Odpowiednie zdjęcie, przemyślany układ informacji, dobrze dobrane fonty. To jedne z elementów, które sprawiają, że dane CV prezentuje się lepiej niż 90% przesłanych przez pozostałych kandydatów dokumentów. Jak zatem sprawić, aby CV wyglądało profesjonalnie? Na to pytanie odpowiada Anna Kulawiak, Recruitment Manager SSC/BPO w People.

 

Dobre CV – od czego zacząć?

Przygotowanie odpowiedniego CV nie jest prostym zadaniem. Trudnością jest nie tylko wybór kompetencji, które chcemy opisać, ale nawet proste elementy takie jak dobór fontu, zdjęcia czy układu tekstu. Przed jego przygotowaniem warto przemyśleć, jakie kompetencje oraz doświadczenie chcemy pokazać. Pomoże to w późniejszym ułożeniu kolejności treści i wyborze tych informacji, które będą istotne przy aplikowaniu na dane stanowisko. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, powinny podkreślić aktywności z uczelni, udział w ciekawych projektach czy wolontariacie. Kandydaci, będący od wielu lat aktywni na rynku pracy powinni z kolei wybrać te ostatnie doświadczenia, które będą istotne z perspektywy stanowiska, na które chcą aplikować. Ważny jest także język CV. Jeśli w treści ogłoszenia zamieszczona jest informacja o przesłaniu go np. w języku angielskim, powinniśmy je wysłać w takiej formie. W przeciwnym razie kandydatura może zostać odrzucona przez osobę rekrutującą.

 

Profesjonalne zdjęcie – czy to wciąż konieczność?

Coraz częściej można spotkać się z twierdzeniem, że zamieszczanie zdjęcia w CV nie jest koniecznością i nie wpływa na profesjonalny wygląd dokumentu. Opierając się jednak na statystykach przygotowanych przez portal LinkedIn, profile osób ze zdjęciem były 21 razy częściej wyświetlane przez innych użytkowników, a także 9 razy częściej otrzymywały zaproszenia do nawiązania kontaktu. Pojawia się więc pytanie, jakie warunki powinno spełnić profesjonalne zdjęcie? Przede wszystkim należy podkreślić, że „profesjonalizm” nie oznacza w tym wypadku zorganizowania sesji zdjęciowej. Warto jednak zadbać o to, aby zdjęcie, które zamieścimy w naszym dokumencie spełniało określone wymagania, m.in. powinniśmy być na nim schludnie ubrani. To istotne, ponieważ dzięki temu wyglądamy wiarygodnie. Zadbajmy także o odpowiedni kadr. Nie musimy uchwycić całej sylwetki, wystarczy, że na zdjęciu będzie widoczna twarz i ramiona. Nie bójmy się uśmiechu – dzięki niemu ocieplimy nasz wizerunek. Zdecydowanym i niestety nadal popełnianym błędem jest wykorzystanie w CV selfie lub zdjęcia z wakacji. 

A to już wiesz?  Pandemia koronawirusa zmienia rynek pracy. W cenie będą zawody wykonywane zdalnie

 

Zadbaj o układ i treść

Przejrzysty układ w naszym dokumencie pozwoli osobie, która się z nim zapozna, dostrzec istotne elementy, takie jak okres pracy w danym miejscu, kompetencje czy doświadczenie. Dlatego też nasze CV powinno być przejrzyste i podzielone na sekcje. Dzięki temu rekruter będzie mógł szybko wyszukać informacje, które akurat są mu potrzebne. Obok zdjęcia powinny znaleźć się informacje z naszym imieniem i nazwiskiem, telefonem oraz e-mailem po to, aby ułatwić zainteresowanemu rekruterowi kontakt. W kolejnej części warto w chronologiczny sposób przedstawić doświadczenie zawodowe – w kolejności od aktualnie zajmowanego stanowiska pracy. 

 

Nie wystarczy nazwa pracodawcy oraz opis stanowiska. Warto przedstawić w kilku zdaniach wykonywane zadania i pamiętać o używaniu słów kluczowych oraz języka korzyści. Aby być postrzeganym jako specjalista w swojej branży, powinno się podkreślić znajomość narzędzi, technologii, czy np. kanałów komunikacji – mówi Anna Kulawiak, Recruitment Team Manager SSC/BPO w People. 

Następnie należy uzupełnić informację o wykształceniu, zaczynając od ostatnio ukończonych studiów czy szkoły. Pamiętajmy, iż nie musimy podawać informacji o szkole średniej, jeśli jej profil nie będzie miał znaczenia w naszej przyszłej pracy lub ukończyliśmy ją wiele lat temu. W dalszej części powinna znaleźć się informacja o stopniu znajomości języków obcych, podana zgodnie ze skalą Rady Europy. Kolejnym elementem są kursy, szkolenia oraz certyfikaty. Warto o nich wspomnieć, ponieważ potwierdzają nasze kompetencje i wiedzę tak, jak wykształcenie. Następnie powinniśmy umieścić informację o umiejętnościach i kompetencjach. Warto zamieścić te, które nas wyróżniają, np. umiejętność negocjacji czy rozwiązywania konfliktów. Na samym dole naszego dokumentu możemy napisać o zainteresowaniach i pasjach, które przybliżą rekrutrowi naszą osobę i pozwolą mu nawiązać relację.

 

Monochromatyczne czy kolorowe?

Nasze CV może być przygotowane w wersji monochromatycznej, ale wcale nie musi. Wprowadzenie koloru spowoduje, że dokument będzie wyróżniał się na tle innych. Warto jednak zdecydować się na wybór jednego koloru i nie używać całej palety barw. Nieco odważniejsza, nieszablonowa szata graficzna, stworzona z wyczuciem może okazać się pomocna w przypadku aplikacji na stanowiska wymagające kreatywności. W takim przypadku nasze CV zostanie lepiej zapamiętane i przyciągnie uwagę rekrutera. 

A to już wiesz?  Robert Zagożdżon: Prawdziwe sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym odnoszą ludzie, którzy mają odwagę. Bez tej cechy, wszystkie inne przestają mieć znaczenie

 

Dlaczego profesjonalne CV jest ważne?

Dokument w postaci CV jest naszą wizytówką. Wpływa na pierwsze wrażenie i odbiór kandydata przez osobę prowadzącą rekrutację. Informacje w nim zawarte pokazują nie tylko kompetencje danej osoby, ale także wskazują na jej świadomość wykonywanych do tej pory obowiązków. 

 

W trakcie poszukiwania nowego pracownika dzięki CV rekruter może wybrać spośród wielu aplikacji te osoby, które na pierwszy rzut oka spełniają kryteria danego stanowiska. Dlatego tak istotnym jest, aby dokument był przygotowany w sposób profesjonalny. Dzięki temu kandydaci mają większą szansę, aby otrzymać zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną – mówi Anna Kulawiak. 

 

Powinno się zatem zadbać zarówno o wygląd dokumentu, jak i jego treść, upewnić się, czy nie zawiera błędów ortograficznych bądź interpunkcyjnych. Warto przed po przygotowaniu CV pokazać je np. bliskiej osobie, która zweryfikuje jego poprawność i wskaże, co jeszcze można w nim poprawić.

 

Anna Kulawiak, Recruitment Team Manager SSC/BPO w People

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi oraz Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania na kierunku Psychologia Przedsiębiorczości i Zarządzania. Ekspertka rynku pracy w obszarze centrów usług wspólnych – SSC/BPO. Od 8 lat związana z branżą rekrutacyjną i sprzedażową. Doświadczenie zawodowe zdobywała w strukturach czołowych instytucji z obszaru bankowości, ubezpieczeń oraz agencjach rekrutacyjnych. W swojej karierze zawodowej zatrudniła ponad pół tysiąca osób.  Zarządza zespołem doświadczonych konsultantów w realizacji projektów rekrutacyjnych z sektora centrów usług wspólnych, który stale rozwija. Realizuje procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne, menedżerskie oraz executive w obszarze SSC/BPO. W swojej pracy kieruje się jakością, dbałością o szczegóły, etyką oraz budowaniem dobrych relacji. Prywatnie miłośniczka motocykli enduro oraz podróży.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak stworzyć profesjonalne CV? Porady rekrutera. Praca, BIZNES - Odpowiednie zdjęcie, przemyślany układ informacji, dobrze dobrane fonty. To jedne z elementów, które sprawiają, że dane CV prezentuje się lepiej niż 90% przesłanych przez pozostałych kandydatów dokumentów. Jak zatem sprawić, aby CV wyglądało profesjonalnie?
Hashtagi: #Praca #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy