LIFESTYLE Psychologia

Polak im starszy, tym bardziej otwarty na innych

Polak im starszy, tym bardziej otwarty na innych
Polacy nie chcą ograniczać się tylko do swojego najbliższego otoczenia – rodziny i sąsiadów. Z wiekiem stają się coraz bardziej otwarci na inne narodowości, odmienność oraz pomoc

Data publikacji: 2017-03-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Polak im starszy, tym bardziej otwarty na innych
Kategoria: Psychologia, LIFESTYLE

Polacy nie chcą ograniczać się tylko do swojego najbliższego otoczenia – rodziny i sąsiadów. Z wiekiem stają się coraz bardziej otwarci na inne narodowości, odmienność oraz pomoc innym.

Polak im starszy, tym bardziej otwarty na innych Psychologia, LIFESTYLE - Polacy nie chcą ograniczać się tylko do swojego najbliższego otoczenia – rodziny i sąsiadów. Z wiekiem stają się coraz bardziej otwarci na inne narodowości, odmienność oraz pomoc innym.

Polacy nie chcą ograniczać się tylko do swojego najbliższego otoczenia – rodziny i sąsiadów. Z wiekiem stają się coraz bardziej otwarci na inne narodowości, odmienność oraz pomoc innym – wynika z raportu społecznego „Otwartość Polaków” opublikowanego przez firmę badawczą NEUROHM Polska pod mecenatem marki PORTA DRZWI. Badanie zrealizowane metodą BIOCODE™ przedstawia nie deklaratywne, ale rzeczywiste postawy Polaków.  

– Współczesność to okres częstych i dużych przemian – społecznych, gospodarczych oraz politycznych. Jesteśmy mieszkańcami „globalnej wioski” – dzięki nowoczesnym mediom z szybkością dowiadujemy się o konfliktach zbrojnych, katastrofach czy kryzysach obecnych nawet po drugiej stronie globu. To wszystko może być źródłem niepokoju społecznego oraz ma wpływ na naszą otwartość, sposób postrzegania świata. Tymczasem otwartość ludzi na świat zewnętrzny to istotny wskaźnik rozwoju społecznego – temat niezwykle istotny dla nas wszystkich, a często pomijany w publicznych dyskusjach. Zrealizowaliśmy badanie „Otwartość Polaków”, by sprawdzić, jak odnajdujemy się w nowym porządku społecznym, jaki mamy stosunek do otaczających nas zmian, a tym samym jak rozwijamy się jako społeczeństwo – mówi psycholog społeczny Natalia Suska, Dyrektor Działu Analiz w NEUROHM Polska.

Zgodnie z najnowszym raportem opisującym otwartość Polaków* polska gościnność nie jest tylko legendą. Wyniki badania potwierdzają, że Polacy są społeczeństwem otwartym na obcokrajowców. Zdecydowana większość ankietowanych – 83% – szanuje inne narodowości i jest otwarta na obecność tych osób w naszym kraju. Dodatkowo jesteśmy narodem otwartym na odmienność – zadeklarowało tak z wysoką pewnością 63% badanych. To przekłada się także na akceptację związków homoseksualnych – połowa respondentów z wysoką pewnością stwierdziła, że akceptuje związki jednopłciowe. Polacy nie boją się również pomagać, co potwierdza m.in. ostatnia rekordowa suma  zebrana w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Około 70% badanych szczerze przyznaje, że chętnie pomaga innym oraz zwraca uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych. Ponadto 57% ankietowanych z wysoką pewnością zadeklarowało, że chętnie wspiera akcje charytatywne.

A to już wiesz?  Kłótnie w związku - podejdź do nich jak zawodowy negocjator!

Nie oznacza to, że polska otwartość nie ma ograniczeń. Na przykład 70% badanych jest tylko umiarkowanie przekonanych co do swojej otwartości na ludzi innych wyznań. Może to wynikać z jednolitości religijnej obecnej w Polsce. Polaków cechuje również umiarkowany entuzjazm w stosunku do innych poglądów czy gustów. Prawie 80% respondentów deklaruje, że szanuje odmienne gusta w społeczeństwie, nieco więcej niż połowa badanych – 55% – twierdzi, że darzy szacunkiem osoby o skrajnych poglądach. Jednak oba przypadki cechuje umiarkowana pewność postawy.

Dobre, bo polskie?

Z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej z chęcią wywieszamy flagi na naszych balkonach, podczas wydarzeń sportowych ochoczo malujemy nasze twarze w biało-czerwonych kolorach, a szyje owijamy szalikami z napisem „Polska”. Jednak okazuje się, że na co dzień nie przywiązujemy uwagi do promowania symboli narodowych – co prawda 63% badanych uznało, że jest to dla nich istotne, ale ich deklaracje cechowała niska pewność postawy. Chociaż nie można nas również uznać za patriotów gospodarczych, to z większą chęcią kupujemy produkty polskich producentów. 77% badanych z umiarkowaną pewnością stwierdziło, że chętnie kupuje polskie marki, a mniej niż połowa ankietowanych – 46%  – że z chęcią kupuje produkty od zagranicznych firm. Okazuje się również, że to mężczyźni są bardziej przywiązani do symboli narodowych oraz są bardziej przekonani w kwestii chęci kupowania polskich marek.

Mało otwarci millenialsi

Badanie wykazało, że poziom otwartości Polaków zależy od wieku, w jakim się znajdują oraz płci, którą reprezentują. Ale to nie najstarszych cechuje konserwatywna postawa. Osoby młode – tzw. millenialsi, w wieku od 18 do 24 lat – w przeciwieństwie do pozostałych grup wiekowych nie mają przekonania do poszanowania innych narodowości czy zwracania uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych. Okazuje się również, że to kobiety są bardziej otwarte niż mężczyźni. To właśnie one są wysoce przekonane, że szanują inne narodowości – z wysoką pewnością przyznało tak 86% badanych kobiet, z kolei z umiarkowaną pewnością potwierdziło to 79% ankietowanych mężczyzn. Płeć piękna chętniej też wspiera akcje charytatywne – z wysoką pewnością odpowiedziało tak 59% ankietowanych kobiet, a z umiarkowaną 55% pytanych mężczyzn. Przedstawicielki płci żeńskiej zwracają ponadto większą uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych – stwierdziło tak z wysoką pewnością aż ¾ badanych kobiet wobec 67% reprezentantów płci męskiej.

A to już wiesz?  Przytłoczeni codziennością - jak emocje wpływają na pokonywanie trudności?

Szersza diagnoza  polskiego społeczeństw dostępna jest w raporcie „Otwartość Polaków” na stronie www.otworzsiena.pl.  

O badaniu*

Badanie „Otwartość Polaków” przeprowadzone przez firmę NEUROHM Polska pod mecenatem marki PORTA DRZWI zostało wykonane w Polsce na grupie 1201 respondentów. Grupa ankietowanych była zróżnicowana ze względu na płeć (kobiety stanowiły 51,5%, mężczyźni 48,5%) wiek, zamieszkanie oraz wykształcenie. Badanie zostało przeprowadzone internetową metodą BIOCODE™, która opiera się na pomiarze czasów reakcji. Technologia ta polega na indywidualnym pomiarze czasu reakcji respondenta. Im szybsza odpowiedź „tak” lub „nie”, tym większa pewność postawy. Odpowiedzi deklarowane są często wynikiem mody, oczekiwań społecznych bądź chęci ukrycia prawdziwych przekonań. Metoda BIOCODE™ pokazuje rzeczywiste poglądy badanych, dzięki czemu uzyskujemy informacje o emocjonalnej pewności postaw respondentów, a te lepiej tłumaczą późniejsze ludzkie zachowania.

O PORTA KMI POLAND Sp. z o.o. Sp.k.

PORTA KMI POLAND Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. jest liderem w branży stolarki otworowej w kategorii drzwi wewnętrznych, wejściowych, zewnętrznych i technicznych. Spółka powstała w 1992 roku w Bolszewie k. Wejherowa. PORTA KMI POLAND to obecnie pięć zakładów produkcyjnych – cztery w Polsce i jeden w Rumunii: fabryka w Bolszewie produkująca skrzydła wewnątrzlokalowe, techniczne, wejściowe; dwie fabryki w Ełku – dedykowane produkcji skrzydeł i ościeżnic wewnątrzlokalowych oraz drzwi stalowych, fabryka w Suwałkach – dedykowana produkcji skrzydeł i ościeżnic fornirowanych i drzwi zewnętrznych oraz fabryka PORTA KMI ROMANIA srl w rumuńskim Aradzie. Najnowszą inwestycją firmy jest fabryka PORTA STEEL w Ełku wyposażona w nowoczesny park maszynowy. Łączna powierzchnia zakładu to około 15 tys. m², zaś koszt inwestycji wyniósł około 70 mln złotych. Spółka zatrudnia ponad 1900 pracowników. Sprzedaż produktów prowadzi poprzez sieć ponad 150 Autoryzowanych Dealerów, posiadających salony ekspozycyjne oraz magazyny w dużych miastach w kraju i za granicą, współpracujących z kilkoma tysiącami Autoryzowanych Punktów Sprzedaży. W Polsce miesięcznie ponad 20 000 Klientów wybiera produkty PORTA do swoich domów i mieszkań.

A to już wiesz?  Psycholog o SAD, czyli depresji sezonowej – jak sobie z nią radzić?

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Polak im starszy, tym bardziej otwarty na innych Psychologia, LIFESTYLE - Polacy nie chcą ograniczać się tylko do swojego najbliższego otoczenia – rodziny i sąsiadów. Z wiekiem stają się coraz bardziej otwarci na inne narodowości, odmienność oraz pomoc innym.
Hashtagi: #Psychologia #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy