LIFESTYLE Zdrowie

Najwięcej cukrzyków mieszka na Mokotowie i Targówku

Najwięcej cukrzyków mieszka na Mokotowie i Targówku
Ponad 6% mieszkańców stolicy ma cukrzycę – wynika z raportu Stan zdrowia mieszkańców Warszawy. Nawet 30% z nich jest nieleczonych. Tymczasem zlekceważenie problemu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń

Data publikacji: 2016-06-25, 01:00
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Najwięcej cukrzyków mieszka na Mokotowie i Targówku
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE

Ponad 6% mieszkańców stolicy ma cukrzycę – wynika z raportu Stan zdrowia mieszkańców Warszawy. Nawet 30% z nich jest nieleczonych. Tymczasem zlekceważenie problemu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń narządów.

Najwięcej cukrzyków mieszka na Mokotowie i Targówku Zdrowie, LIFESTYLE - Ponad 6% mieszkańców stolicy ma cukrzycę – wynika z raportu Stan zdrowia mieszkańców Warszawy. Nawet 30% z nich jest nieleczonych. Tymczasem zlekceważenie problemu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń narządów.

Cukrzyca to rezultat defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę. Ze względu na przyczynę i przebieg, wyróżnia się dwa typy choroby (pierwszy i drugi).

– Cukrzyca typu drugiego stanowi nawet 85% przypadków zachorowań. Insulinooporność (zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę) prowadzi do nadmiernej produkcji insuliny. To przekracza możliwości trzustki, która zostaje uszkodzona i upośledzona. Rzadziej występująca cukrzyca typu pierwszego, która polega na niedostatecznym wydzielaniu insuliny, przy zachowaniu normalnej wrażliwości tkanek – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

 

Cukrzyca warszawskim problemem?

Cukrzycę stwierdzono u 6,9% warszawiaków – wynika z raportu Stan zdrowia mieszkańców Warszawy. W przypadku warszawianek jest to 5,4%. Częstość występowania zwiększa się z wiekiem – do 12,4% wśród mężczyzn i do 12,7% u kobiet. Problem jest zróżnicowany między dzielnicami – od 0% w Wilanowie, około 2% na Pradze Południe, do 12% na Mokotowie i Targówku. Wśród osób z rozpoznaną cukrzycą leczonych jest 70% mężczyzn i 73% kobiet.

 

Występowanie cukrzycy oraz nieprawidłowej glikemii
w populacji mieszkańców Warszawy w zależności od płci i wieku 

Płeć

Mężczyźni

Kobiety

Grupy wieku

Normoglikemia

Nieprawidłowa glikemia

Cukrzyca

Normoglikemia

Nieprawidłowa glikemia

Cukrzyca

20–34

89,1

10,9

0

95,7

4,4

0

35–44

87,4

11,5

1,1

92,2

7,8

0

45–54

58,1

37,6

4,3

77,6

20,9

1,5

55–64

39,5

51,7

8,8

63,6

29,6

6,8

65–74

44,3

45,3

10,4

58,8

32,9

8,2

75+

39,3

48,3

12,4

48,1

39,2

12,7

A to już wiesz?  Wiosenny trening z produktami Polar

 

Źródło: Raport Stan zdrowia mieszkańców Warszawy

 

Objawy wskazujące na możliwość rozwoju cukrzycy to między innymi:

zmniejszenie masy ciała,
nadmierne pragnienie,
osłabienie,
częste oddawanie moczu,
gorsze gojenie się ran,
pojawienie się stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych,
senność.

 

Cenna wiedza

– Zaburzenie wydzielania lub działania insuliny mogą być dziedziczne. Nie bez znaczenia pozostaje styl życia. Cukrzycy sprzyja otyłość, znikoma aktywność fizyczna oraz używki – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Zbyt późne rozpoznanie choroby wiąże się z powikłaniami – wzrasta ryzyko niewydolności nerek, miażdżycy, choroby wieńcowej oraz uszkodzenie układu nerwowego. Dodatkowo cukrzyk jest narażony na uszkodzenia narządu wzroku. Wczesne wykrycie podwyższonego poziomu cukru we krwi umożliwia wczesne leczenie cukrzycy, a tym samym zapobieganie rozwojowi jej powikłań. W tym celu stosuje się badania przesiewowe m.in. pomiar poziomu cukru we krwi z palca oraz badanie dna oka u okulisty.

 

Klinika Stomatologiczno-Lekarska Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz, czyli istnieje od 25 lat. Obecnie w jej ramach funkcjonują dwie placówki medyczne na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: ginekologia i położnictwo, dermatologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, kardiologia, interna, medycyna estetyczna, dietetyka, psychologia. Współpracujemy z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych oraz z licznymi prywatnymi Towarzystwami Ubezpieczeniowymi w ramach Ubezpieczeń Zdrowotnych.

Strona główna

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Najwięcej cukrzyków mieszka na Mokotowie i Targówku Zdrowie, LIFESTYLE - Ponad 6% mieszkańców stolicy ma cukrzycę – wynika z raportu Stan zdrowia mieszkańców Warszawy. Nawet 30% z nich jest nieleczonych. Tymczasem zlekceważenie problemu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń narządów.
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy