Dziecko LIFESTYLE

Kryzys może się zdarzyć w każdej rodzinie – mówi aktorka Anna Dereszowska

Kryzys może się zdarzyć w każdej rodzinie – mówi aktorka Anna Dereszowska
Jak wynika z dostępnych danych, tylko 15 proc. Polaków korzysta z pomocy psychologicznej. Dlaczego tak

Data publikacji: 2020-10-07, 11:00
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Kryzys może się zdarzyć w każdej rodzinie – mówi aktorka Anna Dereszowska
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE

Jak wynika z dostępnych danych, tylko 15 proc. Polaków korzysta z pomocy psychologicznej. Dlaczego tak mało?

Kryzys może się zdarzyć w każdej rodzinie – mówi aktorka Anna Dereszowska Dziecko, LIFESTYLE - Jak wynika z dostępnych danych, tylko 15 proc. Polaków korzysta z pomocy psychologicznej. Dlaczego tak mało?

Jak wynika z dostępnych danych, tylko 15 proc. Polaków korzysta z pomocy psychologicznej[1]. Dlaczego tak mało? Bo wciąż głęboko jest w nas zakorzenione, przekonanie, że kryzysu powinniśmy się wstydzić, a tymczasem może on się zdarzyć w każdej rodzinie, o czym przekonuje aktorka Anna Dereszowska, ambasadorka SOS Wiosek Dziecięcych, która wraz z Natalią Kukulską, Joanną Jędrzejczyk, Pauliną Chylewską, Tomaszem Wolnym i wieloma innymi gwiazdami wzięła udział w akcji #sklejamyrodziny.

Znane osoby w swoich mediach społecznościowych pokazały jak sklejają rozbite naczynia, które są metaforą rodziny w kryzysie, by pokazać, mozolną i trudną pracę osób które na co dzień wspierają rodziny i dzieci w trudnej sytuacji. Ale by dać sobie pomóc trzeba przyznać, zwłaszcza przed sobą,  że ta pomoc jest nam potrzebna.

Co nas blokuje?

Dlaczego nie chcemy powiedzieć innej, profesjonalnej osobie o swoich kłopotach? „Bo w idealnym świecie rodem z Instagrama czy śniadaniówki, pełnym idealnych ciał, ludzi sukcesu i słodkich rodzinnych obrazków bardzo trudno przyznać się do rysy na własnym portrecie.- mówi ambasadorka SOS Anna Dereszowska- ostatnio w swoich mediach społecznościowych napisałam o tym, że nie jestem idealną matką, że nie ma takich, że wystarczy, że jestem wystarczająco dobrą mamą, wiele kobiet dziękowało mi za te słowa, to pokazuje, jak bardzo się pogubiliśmy. Jak bardzo boimy się  utraty dobrej opinii zwłaszcza jako rodzice. Wstydzimy się, że w przeciwieństwie do innych, z nami coś jest nie tak.  A tymczasem, kryzys może zdarzyć się w każdej rodzinie – bez względu na status finansowy czy społeczny.” – dodaje aktorka. Jak więc radzić sobie z blokadą wstydu?

A to już wiesz?  Zdrowie psychiczne, a efektywność pracowników. Dlaczego warto dbać o zespół?

Empatia i tolerancja – lekarstwo na wstyd

Kiedy odczuwamy wstyd, często idzie on w parze z przekonaniem, że innym ludziom zabraknie zrozumienia, że zostaniemy źle odebrani, ocenieni lub skrytykowani.  Nic bardziej mylnego. Tym bardziej, jeśli zgłosimy się po pomoc do profesjonalistów w swoje dziedzinie. Tam możemy liczyć na empatię, zaufanie i dobrowolną współpracę. „Gorzej, gdy z kryzysem próbujemy poradzić sobie sami, np. za pomocą alkoholu, gdy popadamy w apatię, nie radzimy sobie z wychowywaniem dzieci lub miewamy napady agresji, stosujemy przemoc lub jesteśmy jej ofiarą. W takich wypadkach koniecznie należy zwrócić się o pomoc. Od marca wiele organizacji pozarządowych uruchomiło telefony, adresy mailowe i infolinie, wspierające ludzi w kryzysie.” – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce- ich mapę można znaleźć tutaj: https://pomoc.wioskisos.org/

Gdzie szukać pomocy?

Przykładem organizacji, która niesie pomoc rodzinom w kryzysie jest również Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Już od ponad 10 lat pracownicy socjalni SOS pracują bezpośrednio z rodzinami, wspierając ich w codziennych wyzwaniach. Regularna pomoc obejmuje nie tylko doradztwo psychologiczno-pedagogiczne, pomoc prawną, finansową czy  zdrowotną, ale także szkolenia zawodowe, grupy wsparcia czy pomoc w znalezieniu pracy. Ponadto, w ramach programu działają również świetlice SOS, w których dzieci mogą nadrobić zaległości edukacyjne, odrobić lekcje, porozmawiać o swoich troskach, czy po prostu zjeść ciepły, pełnowartościowy posiłek. Ważnym elementem są również zajęcia wspierające rozwój pasji i zainteresowań: wycieczki, warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe. Dzieci objęte są pomocą psychologiczną i terapeutyczną.

„Tego typu pomoc jest w Polsce niezmiernie potrzebna. Co roku, niemal 9 tys. dzieci traci opiekę rodziców. Dla każdej z tych rodzin, dla każdego dziecka to osobisty dramat – sytuacja, która wpływa na całe późniejsze życie, a często pozostawia po sobie ogromną traumę. Wiele takich sytuacji można uniknąć. Dlatego, gdy uderza w nas kryzys – nie wstydźmy się prosić o pomoc, bo to może uratować naszą rodzinę.” – mówi Anna Choszcz-Sendrowska.

A to już wiesz?  Rusza kampania „Porozmawiajmy Mamo”.Jak bez skrępowania rozmawiać o dojrzewaniu?

Samotna matka z czwórką dzieci

Pani Agnieszka znalazła się w trudnej sytuacji. Została sama z czwórką dorastających dzieci. Straciła pracę i mieszkanie. O Programie SOS Rodzinie dowiedziała się z kartki ogłoszeniowej w lokalnym sklepie i jak sama przyznaje – nie przypuszczała, że to odmieni jej życie.

Tamten czas był dla nas bardzo traumatyczny i zdecydowanie odbił się na całej naszej rodzinie. Świetlice SOS Rodzinie, to miejsce, do którego moje dzieci zawsze mogą przyjść i powiedzieć o wszystkich swoich problemach. Nie wstydzą się tego, a to jest bardzo ważne. Nikt ich tutaj nie krytykuje, ani nie osądza.

Pomocą w ramach Programu zostały objęte nie tylko dzieci. Wsparciem SOS została objęta również Pani Agnieszka która dzięki, m.in. doradztwu zawodowemu zdobyła nową pracę. To jest dawka ogromnej energii, bo nagle ktoś we mnie uwierzył, dał mi szansę na bycie człowiekiem. Stałam się pewniejsza siebie, zaczęłam widzieć kolory – dodaje.

Ty też możesz pomóc

Aby dowiedzieć się jak chronić dzieci i ich rodziny przed dramatycznymi skutkami kryzysu wystarczy wysłać SMS o treści ZGODA pod numer 4777 (koszt sms zgodny z cennikiem twojego operatora). W odpowiedzi na SMS pracownicy Stowarzyszenia oddzwonią, aby opowiedzieć o możliwościach wsparcia. W ramach akcji uruchomiona została również specjalna strona https://pomagamyrodzinom.wioskisos.org/, na której można przekazać comiesięczną darowiznę.  W podziękowaniu za regularną pomoc każdy darczyńca otrzyma imienny Dyplom Przyjaciela Dzieci.

[1] https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/psycholog-wizyta-polacy-coraz-bardziej-zainteresowani-glownie-osoby-mlode

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Kryzys może się zdarzyć w każdej rodzinie – mówi aktorka Anna Dereszowska Dziecko, LIFESTYLE - Jak wynika z dostępnych danych, tylko 15 proc. Polaków korzysta z pomocy psychologicznej. Dlaczego tak mało?
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy