Majówka Majówka 2022

Majówka 2022: Polacy coraz częściej na żaglach

Majówka 2022: Polacy coraz częściej na żaglach
Liczba rezerwacji żaglówek na pierwszy tydzień maja, wśród polskich klientów, wzrosła dwukrotnie w stosunku do ubiegłego roku (dane firmy Boataround). Polacy wybierają przede wszystkim Chorwację i decydują się na przedłużenie weekendu majowego o kilka

Majówka 2022: Polacy coraz częściej na żaglach

Kraków, 29 kwietnia 2022 – W tym roku wielu Polaków spędzi majówkę na wodzie. Według danych firmy Boataround, prowadzącej platformę online do wynajmu łodzi, liczba rezerwacji żaglówek na pierwszy tydzień maja wzrosła dwukrotnie w stosunku do ubiegłego roku. Polacy wybierają przede wszystkim Chorwację i decydują się na przedłużenie weekendu majowego o kilka dni.

Chorwacja najpopularniejsza
Aż 80% Polaków rezerwujących łodzie na pierwszy tydzień maja wyjeżdża do Chorwacji. To zresztą kierunek wybierany najczęściej nie tylko w tym miesiącu. 7 na 10 wszystkich zagranicznych rezerwacji łodzi wśród polskich żeglarzy dotyczy właśnie tego kraju. Na majówkę w tym roku wybierany jest przede wszystkim Trogir, Biograd i Sukošan. Inne popularne miejsca to Grecja, Hiszpania i Włochy.

– Chorwacja to ulubione miejsce Polaków, w dużej mierze dzięki stosunkowo bliskiej odległości i możliwości dotarcia tam samochodem. Wiele lotów do Zagrzebia czy Splitu ma charakter czarterowy i odbywa się wyłącznie w sezonie. Dlatego turystom np. z krajów skandynawskich trudno tam dotrzeć poza okresem wakacyjnym. Polacy chętnie korzystają z niższych cen poza sezonem. Zwłaszcza, że w maju w Chorwacji mogą zazwyczaj liczyć na dobrą pogodę i mniej turystów – tłumaczy Pavel Pribiš, założyciel i CEO platformy Boataround.

Tygodniowy wypoczynek na katamaranie
Większość Polaków, wyjeżdżając na żagle, decyduje się na przedłużenie weekendu majowego. 87% dokonanych rezerwacji dotyczy całego tygodnia. Najchętniej wybierany katamaran – Lagoon 42 – pozwala na żeglowanie nawet w 10 osób.

– W pierwszym tygodniu maja zdecydowanie dominują rezerwacje dużych łodzi. Podróż w większej grupie umożliwia dzielenie wydatków. Koszt tygodniowego wynajmu Lagoon 42 w maju, przy pełnym obłożeniu łodzi, to ok. 400 euro za osobę – dodaje Pavel Pribiš.

Urlop z dala od tłoku
Na zwyczaje urlopowe Polaków znacznie wpłynęła pandemia. Wiele osób szukało bezpiecznych alternatyw dla „klasycznego” wypoczynku i masowej turystyki. Sytuacja epidemiczna zachęciła do spędzania wakacji na wodzie, w niewielkiej grupie znajomych i z dala od zatłoczonych hoteli.

A to już wiesz?  Majówka za pasem - wystartował narodowy rytuał grillowania, pikników, wycieczek za miasto - wszędzie, byleby z dala od zgiełku miasta i blisko natury. Majówka za miastem – co warto mieć w koszyku

– Żeglarstwo przeżywa w Polsce rozkwit. Wciąż obserwujemy wzrost liczby rezerwacji dokonywanych przez polskich turystów – komentuje Pavel Pribiš – Oczywiście początek wojny na Ukrainie miał wpływ na spadek zainteresowania ofertami wakacyjnymi. W marcu 2022 liczba rezerwacji spadła o 30% w stosunku do roku 2021. Już w kwietniu popyt na łodzie znacznie jednak wzrósł. Na pierwszy tydzień maja mamy rekordową liczbę rezerwacji.

O Boataround
Boataround to największa na świecie platforma rezerwacji i wynajmu łodzi online. Założona w 2016 roku przez Janę Escher i Pavla Pribiša firma działa w 71 krajach. Serwis internetowy i pomoc dla klientów są dostępne w 26 językach, w tym w języku polskim. Platforma łączy ponad 2 tys. firm czarterowych i właścicieli łodzi z wynajmującymi, oferując 27 tys. jachtów w 1,4 tys. lokalizacji. Zapewnia gwarancję najniższej ceny, lokalne opcje płatności i elastyczne warunki rezerwacji, współpracuje m.in. z grupą ubezpieczeniową ERGO, aby zapewniać klientom szeroką formę ochrony. Boatraround notuje najwyższe w branży oceny obsługi klienta (4,8/5 według Trustpilot).

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy