Skip to content
sobota, 25 czerwca, 2022
Latest:
  • Ekologia czy ekonomia – co kieruje Polakami przy wdrażaniu zmian przyjaznych środowisku?
  • Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „W moim domu nic się nie marnuje”
  • Letnie nowości w ofercie Twojej firmy – w jaki sposób wprowadzić je skutecznie na rynek?
  • Podsumowanie wyprawy LifePlan Expedition, w trakcie której Marek Kamiński spotkał się z 3 000 dziećmi z Polski i Ukrainy
  • Polacy doceniają zakupy z ekspresową dostawą do domu. Pierwszy ranking sklepów magazynowych dark store

Zmiana czasu

Zmiana czasu w 2022 w nocy z 26 marca na 27 marca z godziny 2:00 na 3:00 w nocy. Zmiana czasu z zimowego na letni

  • zmianaczasu.pl
  • Aktualności
  • Czas letni
  • Czas zimowy
  • Praca
  • Podróże
  • Psychologia
  • Zmiana czasu
Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia – jak dbać o planetę nie tylko od święta? 12 wskazówek od Marcina Kostrzyńskiego

Opublikowano 1 rok temu: 22 kwietnia, 202122 kwietnia, 2021 zmianaczasu.pl Przeczytasz w: 6 minut/y
https://www.zmianaczasu.pl/t/ › Światowy Dzień Ziemi
Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia – jak dbać o planetę nie tylko od święta? 12 wskazówek od Marcina Kostrzyńskiego
Dzień Ziemi to wydarzenie obowiązkowe w kalendarzu każdego miłośnika przyrody. Jest to idealny moment w roku na podkreślenie znaczenia wspólnego dbania o naszą planetę i promowanie postaw proekologicznych. To także dobry czas na zastanowienie czy nasze codzienne nawyki są przyjazne dla środowiska i co możemy w nich poprawić.Zapraszam do zapoznania się informacjami o Dniu Ziemi, a także z wypowiedzią i poradami co możemy zrobić, aby codziennie przyczyniać się do poprawy stanu środowiska naturalnego przygotowanymi przez przyrodnika i filmowca - Marcina Kostrzyńskiego, autora cyklu "Marcin z Lasu" i eksperta Dzień Dobry

Dzień Ziemi to wydarzenie obowiązkowe w kalendarzu każdego miłośnika przyrody. Jest to idealny moment w roku na podkreślenie znaczenia wspólnego dbania o naszą planetę i promowanie postaw proekologicznych. To także dobry czas na zastanowienie czy nasze codzienne nawyki są przyjazne dla środowiska i co możemy w nich poprawić.

Światowy Dzień Ziemi jest obchodzony od 1970 roku, kiedy to za inspiracją Gaylorda Nelsona na place i ulice miast Stanów Zjednoczonych wyszło 20 milionów ludzi, którym na sercu leżało dobro środowiska naturalnego. Od tamtej pory co roku wiosną prowadzone są akcje, których celem jest uświadomienie społeczeństwu, jak duży wpływ mają nasze działania na ekosystem i przyszłość planety.

– Ziemia jest jedyna i niepowtarzalna – to nasz dom. Dostaliśmy idealne miejsce do życia, przyjazne, piękne, skrojone na miarę naszych potrzeb. Nie mamy i nie znamy innej planety, na której moglibyśmy zamieszkać. Dbajmy o nią dla własnego dobra – podkreśla Marcin Kostrzyński, przyrodnik i autor cyklu „Marcin z lasu”.
– Obchody Dnia Ziemi mają nam z wielką mocą uświadomić, jak silnie oddziałujemy na otaczającą nas naturę. To od nas zależy dobrostan zwierząt i roślin, a niestety efekty działalności człowieka w tej sferze nie są optymistyczne. Według ostatniego raportu WWF Living Planet, populacja dzikich zwierząt w ciągu 50 lat zmalała o 68 proc.! To dramatyczny spadek spowodowany m.in. utratą siedlisk, w tym wylesianiem, kłusownictwem, a także zmianami klimatycznymi, do których się przyczyniamy. 22 kwietnia i każdego innego dnia musimy zadawać sobie pytanie, co sami możemy zrobić, aby odwrócić ten kierunek. Przecież czyste środowisko ma ogromne znaczenie dla zdrowia i dobrostanu ludzi. Może takie podejście zmotywuje nas do zmiany naszych przyzwyczajeń.

W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. Co roku 22 kwietnia wiele organizacji i instytucji oświatowych organizuje imprezy i wydarzenia plenerowe promujące postawy ekologiczne. W tym roku obchody pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię” będą się odbywały głównie w Internecie. W wielu miejscach w kraju jest też organizowane sprzątanie terenów zielonych. To jednak tylko ułamek tego, co powinniśmy na co dzień robić dla natury.
– Powodzie, fale upałów i inne kataklizmy to bardzo wyraźne ostrzeżenia przed takimi przyszłymi zagrożeniami jak brak dostępu do wody czy produkcji żywności, spowodowanymi zmianami klimatu i utratą bioróżnorodności. Już dawno powinniśmy całkowicie zmienić podejście do codziennych czynności i uczyć tego nasze dzieci od przedszkola. To edukacja przyszłych pokoleń jest naszą szansą na przetrwanie i uratowanie planety, a Dzień Ziemi to coroczna szansa, aby o tym przypomnieć – dodaje.

A to już wiesz?  Międzynarodowy Dzień Ziemi. Przywróćmy naszą Ziemię

Co możemy zrobić, aby codziennie przyczyniać się do poprawy stanu środowiska naturalnego? Marcin Kostrzyński – ekspert XIII edycji „Kubusiowych Przyjaciół Natury”, największego w Polsce, bezpłatnego programu edukacyjnego dla przedszkolaków i uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej na temat ekologii i życia w zgodzie z naturą, radzi:

1. Uczmy dzieci postaw ekologicznych na konkretnych przykładach, pokazując efekty codziennych wyborów, które wpływają na środowisko, a zarazem przekładają się na wymierne korzyści dla domowego budżetu. Np. wyłączajmy wszystkie urządzenia elektryczne, których nie używamy. Gaśmy światło w pokojach, w których nikogo nie ma. Oszczędzajmy prąd, do wytworzenia którego spalamy węgiel.

2. Przebywając w lesie, dbajmy o to, aby zostawić go w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. Chyba że znaleźliśmy w nim śmieci – wtedy postarajmy się posprzątać. Nie bądźmy obojętni na działania innych osób niszczących lub zanieczyszczających środowisko. Nie bójmy się zwrócić im grzecznie uwagę, nawet gdy są to dorosłe osoby.

3. Zamiast kupować rasowego psa z hodowli, odwiedźmy schronisko. Wierność przygarniętego psiaka nie ma granic! Ale zanim weźmiemy go do siebie, zapoznajmy się z jego potrzebami i przygotujmy się do adopcji. Mnóstwo niechcianych zwierząt czeka, aby znaleźć dom już na stałe.

4. Nie wszyscy wiedzą, że jeśli znajdziemy ranne dzikie zwierzę, w niektórych miastach możemy zadzwonić po Eko Patrol Straży Miejskiej. Funkcjonariusze dysponują specjalistycznymi radiowozami oraz sprzętem do przewozu zwierząt. W innych miejscach powinniśmy zapewnić mu pomoc, np. odwożąc je do weterynarza.

5. Na co dzień możemy pomóc zwierzętom, wystawiając wodę do picia w upały, dokarmiać ptaki zimą czy przenosić żaby i ropuchy na drugą stronę jezdni.

6. Jedzmy mniej mięsa i mięsnych wyrobów. Masowe hodowle zwierząt przeznaczonych na ubój bardzo obciążają przyrodę naszej planety. Skrupulatnie
planujmy tygodniowe menu i zakupy – to zapobiegnie wyrzucaniu i marnowaniu żywności. Zaglądajmy głęboko do lodówki i nauczmy się gotować z resztek!

A to już wiesz?  22 kwietnia – Dzień Ziemi. Dieta dla zdrowia i dla planety - z poradami dietetyczki klinicznej dr Hanny Stolińskiej

7. Kiedy tylko możemy, zamiast z samochodu korzystajmy z komunikacji miejskiej, roweru lub poruszajmy się pieszo.

8. Przekazujmy używane, a niepotrzebne rzeczy innym. Mogą to być ubrania lub zabawki. Naprawiajmy zamiast wyrzucać. Twórzmy zamiast kupować. Bądźmy kreatywni!

9. Nośmy na zakupy własne pudełka i torby. Prośmy o niepakowanie zakupów internetowych w torebki foliowe. I oczywiście: starannie segregujmy śmieci.

10. Zakręcajmy kran podczas mycia zębów czy namydlania się pod prysznicem.

11. Sadźmy drzewa – ich liście oczyszczają powietrze, produkują tlen i zapewniają odpowiednią wilgotność. W upalne dni obniżają i stabilizują temperaturę powietrza.

12. Bierzmy udział w akcjach i projektach edukacyjnych. Zainteresujmy się, czy szkoła lub przedszkole naszego dziecka bierze udział w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – bezpłatnym programie edukacyjnym na temat ekologii, do którego zapisy startują co roku we wrześniu na stronie www.przyjacielenatury.pl.

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to program organizowany od 14 lat przez markę Kubuś, który objął swoim zasięgiem już ponad 6 milionów dzieci. W tegorocznej edycji udział bierze co drugie przedszkole i co trzecia szkoła podstawowa (kl. 1-3) w Polsce. W ten sposób, tylko w tym roku szkolnym ponad 1 100 000 dzieci uczy się, jak troszczyć się o rośliny i zwierzęta, segregować śmieci, oszczędzać prąd, wodę i energię, a także poznaje zasady ekonologii, dbania o aktywność fizyczną oraz właściwego odżywiania.

hastagi na stronie:

#Dzień Ziemi edukredka\

Bezpośredni link:
Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia – jak dbać o planetę nie tylko od święta? 12 wskazówek od Marcina Kostrzyńskiego https://www.zmianaczasu.pl/t/swiatowy-dzien-ziemi-22-kwietnia-jak-dbac-o-planete-nie-tylko-od-swieta-12-wskazowek-od-marcina-kostrzynskiego

#dzień ziemi tematy zajęć #dzień ziemi konkursy #dzień ziemi recykling #dzień ziemi notatka #dzień ziemi 2021 plakat #dzień ziemi obchodzimy
  • ← 22 kwietnia – Dzień Ziemi. Dieta dla zdrowia i dla planety – z poradami dietetyczki klinicznej dr Hanny Stolińskiej
  • Międzynarodowy Dzień Ziemi. Przywróćmy naszą Ziemię →
Czas na świecie
  • Warszawa
  • UTC
  • Tahiti
  • Sydney
Ciekawe artykuły

Jaki prezent wybrać dla niego na święta?

Jaki prezent wybrać dla niego na święta?
Jeżeli jeszcze nie masz pomysłu, co podarować mężczyźnie pod choinkę skorzystaj z naszych inspiracji.

Więcej, niż wyścig. Wszystko, co musisz wiedzieć o Le Mans

Więcej, niż wyścig. Wszystko, co musisz wiedzieć o Le Mans
Już wkrótce na ekranach polskich kin zobaczymy film Le Mans ‘66, opowiadający o rywalizacji Forda i Ferrari w jednym z najtrudniejszych i najsłynniejszych wyścigów na świecie.

Huawei Watch GT 2 Pro wkracza na polski rynek

Huawei Watch GT 2 Pro wkracza na polski rynek
Huawei Watch GT 2 Pro wkracza na polski rynek

Sprzęt paramedyczny staje się coraz bardziej zaawansowany. Na rynku pojawiają się urządzenia służące do relaksu, redukcji stresu czy poprawy jakości snu

Sprzęt paramedyczny staje się coraz bardziej zaawansowany. Na rynku pojawiają się urządzenia służące do relaksu, redukcji stresu czy poprawy jakości snu
Technologia w służbie ludzkości oznacza nie tylko wspieranie przez innowacje fundamentalnych problemów, takich jak głód czy epidemie chorób, lecz także poprawianie ludziom nastroju czy samopoczucia. Wibrujący reduktor stresu c

TomTom GO 5000 – Gadżet Roku 2014

TomTom GO 5000 – Gadżet Roku 2014
Nawigacja TomTom GO 5000 wygrała w kategorii Gadżet Roku 2014 w plebiscycie Mobility Trends 2014 organizowanym przez wydawcę magazynu „Mobility”. Podczas uroczystej gali TomTom uhonorowany został nagrodą o nazwie „Złoty BEL

Kupno zegarka. Czym Polacy kierują się przy wyborze?

Kupno zegarka. Czym Polacy kierują się przy wyborze?
Zwykłe urządzenie do mierzenia czasu? Nic bardziej mylnego. Zegarek to dziś zdecydowanie coś więcej.

ZeSport – zegarek nawet na najtrudniejsze trasy

ZeSport – zegarek nawet na najtrudniejsze trasy
Nie wszyscy lubią biegać na bieżni czy po ulicy. Istnieje spore grono osób, które znacznie bardziej wolą trudny teren. Wiedząc, iż zwykła opaska fitness może się nie sprawdzić w takich warunkach, MyKronoz wkrótce dostarczy

Portfolio Huawei bogatsze o 6 produktów – premiera Huawei Developer Conference

Portfolio Huawei bogatsze o 6 produktów – premiera Huawei Developer Conference
Portfolio Huawei bogatsze o 6 produktów - premiera Huawei Developer Conference

Inaho i World Clock, czyli lampa i zegarek od Lexusa

Inaho i World Clock, czyli lampa i zegarek od Lexusa
Lexus dodał do linii Crafted for Lexus dwa kolejne, niezwykle ciekawe produkty - lampę Inaho i zegar World Clock.

Nowa odsłona „Ben 10” w Cartoon Network

Nowa odsłona „Ben 10” w Cartoon Network
Superbohater Cartoon Network, Ben Tennyson, powraca, by ratować świat przed złem w zupełnie nowej odsłonie serialu. Z pomocą magicznego zegarka Ben zmienia się w jednego z dziesięciu kosmitów o wyjątkowych supermocach i prze
Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia – jak dbać o planetę nie tylko od święta? 12 wskazówek od Marcina Kostrzyńskiego
Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia – jak dbać o planetę nie tylko od święta? 12 wskazówek od Marcina Kostrzyńskiego
Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia – jak dbać o planetę nie tylko od święta? 12 wskazówek od Marcina Kostrzyńskiego
Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia – jak dbać o planetę nie tylko od święta? 12 wskazówek od Marcina Kostrzyńskiego
Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia – jak dbać o planetę nie tylko od święta? 12 wskazówek od Marcina Kostrzyńskiego
Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia – jak dbać o planetę nie tylko od święta? 12 wskazówek od Marcina Kostrzyńskiego
Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia – jak dbać o planetę nie tylko od święta? 12 wskazówek od Marcina Kostrzyńskiego
Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia – jak dbać o planetę nie tylko od święta? 12 wskazówek od Marcina Kostrzyńskiego
Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia – jak dbać o planetę nie tylko od święta? 12 wskazówek od Marcina Kostrzyńskiego
Czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« Maj    
Najnowsze komentarze
  • zmianaczasu.pl o Praca w nocy a zmiana czasu
  • zmianaczasu.pl o Praca w nocy a zmiana czasu
  • zmianaczasu.pl o Praca w nocy a zmiana czasu
  • zmianaczasu.pl o Praca w nocy a zmiana czasu
  • zmianaczasu.pl o Praca w nocy a zmiana czasu
Strony
  • Archiwum
  • Domena na sprzedaż, Kup domenę.
  • Nasze strony
  • Polityka praw autorskich
  • Privacy
  • Tematy
  • Współpraca
ile kosztuje ekspertyza jubilerska, cenny czas, dokond jest czas woelkanocu, zmiana czasu który tydzień, zmiana czasu w polsce, Pieczywo niskobiałkowe lidl, zmiana czasu na letni 2021, dzień gofra, t-mobile na dzień matki 2021, dzień wody 2021
Dla BOŻENKI na imieniny-ekartki, Pieczywo niskobiałkowe lidl, ile kosztuje ekspertyza jubilerska, bardowska wypieki, zegar słoneczy a zmiana czasu, jak ustawic czas letni gmt, gmt czas letni, czas letni w pl, ana czasu wylogowania win 7, zmiana czasu który tydzień
Tagi
BIZNESCzas zimowyDzieckoEdukacjaFirmagwiazdyHandelINNOWACJEIT i technologieKonsumentLIFESTYLEModaProblemy społecznePsychologiasmartwatchSportstyl życiaTechnologiezdrowiezegarek
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Pozostawiając w ustawieniach przeglądarki włączoną obsługę plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w dziale polityka prywatności/prywatność i wykorzystywania plików cookies/polityka cookies | Copyright © 2005 - 2022 by EYC.

Posting....